Értékösvényen járni jó!

A Felsőfokú Szakképzési Intézet 5 fős csapata 2016 szeptemberében kapcsolódott be a Kárpátaljai Népfőiskolai Egyesület Értékösvényen járni jó! című vetélkedőjébe.  A csapat  az Intézet II. évfolyamos, Óvodapedagógia és Szociálpedagógia szakos hallgatóiból alakult: Polyák Anita, Illés Szabina, Kozma Marianna, Tóth Enikő és Szakács Erika személyében. A felkészülésünkben iskolánk magyar szakos tanára, Király Katalin segített. A verseny első két fordulójában írásban kellett megoldani a feladatokat, melyek arra irányultak, hogy megismerkedjünk a hungarikum fogalmával, valamint azokkal az értékekkel, amelyek kiérdemelték ezt a megtisztelő címet.  A feladatok során interjút kellett készítenünk településünk egyik jeles mesteremberével, saját falunk népszokásait, hagyományait kellett összegyűjtenünk, valamint szűkebb pátriánk, Kárpátalja neves történelmi személyiségeivel, helyeivel kapcsolatos emlékeket kellett feltérképeznünk.3

A szeptember, október során teljesített két forduló megoldásai alapján a Beregszászi járásból a mi csapatunk jutott a 2016. december 3-án Nagydobronyban megtartott élő vetélkedő döntőjébe.

Itt azt kellett bizonyítanunk, mennyire jegyeztük meg mindazt, amit a hungorikumokról megtudtunk idáig. Csapatunk nehéz feladatok elé nézett: az első fordulóban írásbeli feladatokat oldottunk meg a hungarikumokról, míg a második fordulóban a kárpátaljai értékekről kellett beszámolnunk. Amíg csapatunk 4 tagja a feladatlapon dolgozott, egy csapattagunknak agyagból kellett valami szépet alkotnia. Majd egy rövid képfelismerős feladat után az otthon elkészített prezentációnkat kellett bemutatnunk, mely a Turizmus és vendéglátás kategóriájába tartozó értékekről kellett szóljon. Ezután a zsűri elé vittük és bemutattuk az elkészítési módját az otthon előre megsütött hagyományos ételünknek, mely jelen esetben a pankova, azaz a fánk volt.

 2Ezt követően a szakmai zsűri értékelésére várva tovább fokozódott a hangulat, ugyanis a Kokas Bandával helyi népdalokat tanulhattunk meg. Ebéd után az énekeket előadva, végre elérkezett a várva várt eredményhirdetés: Istennek hála, csapatunk a második helyen végezhetett. Élményekkel, tudással s valamint nyereményekkel gazdagodva indultunk haza.

Én a csapatom nevében elmondhatom, hogy nagy hálával tartozunk Istennek ezért a versenyért és ezért a napért!

„Bízzál az Úrban teljes szívből, és ne a magad eszére támaszkodj! Minden utadon gondolj rá, és ő egyengetni fogja ösvényeidet.” Példabeszédek 3:5-6

Kozma Marianna