Figyeljünk a gyermekek jogaira! – gyermekjogi projekt a Szakgimnáziumban

Az ENSZ Közgyűlése november 20-át nyilvánította a gyermekek jogainak világnapjává. Ebből az alkalomból Szakgimnáziumunk óvodapedagógia szakbizottsága figyelemfelkeltő kampányt hirdetett, melyben intézményünk Óvodapedagógia szakos diákjai vettek részt. A projekt során a hallgatók különböző feladatok segítségével ismertették a gyermekek jogait felnőttekkel és gyerekkel egyaránt. Az esemény záró konferenciáját november 20-án online tartották a szakbizottság tanárai és diákjai, valamint iskolánk vezetőségének részvételével.

A konferencia kezdetén Turóczi Antónia, első évfolyamos diák ismertette a Gyermekjogi Egyezmény elfogadásának körülményeit és az általános gyermekjogokat.

A vers, mese, mondóka és kiszámoló kategóriában dicséretet érdemel Ködöböcz Orsolya, Barta Kamilla és Hadar Adrienn második évfolyamos diákok, Mátyus Boglárka és Pap Lilianna harmadikos és Soós Réka első évfolyamos hallgatók.

Figyelemfelkeltő plakát készítése is szerepelt a feladatok között, melynek célja a gyermekjogok általános ismertetése és az emberi különbözőségek elfogadása volt. A kreatív poszterek közül kiemelkedik Kuruc Aliz (első évfolyam), Balkó Karolina és Kabácij Georgina (második évfolyam) és Tóth Szabina (harmadik évfolyam) munkái.

Több rendhagyó feladat is szerepelt a projektben. Ezek közé tartozik az óvodai szeretetsarok kialakítása és felszerelése, mellyel felvidíthatjuk a rosszkedvű gyermeket, kifejezhetjük a felé irányuló szeretetünket. Erre a feladatra Kovács Szkárlett Szintia készítette a legkreatívabb munkát, de dicséretet érdemel Szabó Melánia és Barta Klaudia is (mindhárman végzős hallgatók), Kordobán Alexandra (második évfolyam) pedig vidám játékokat készített a gyerekek számára.

A konferencián külön kiemelték két végzős diákunk, Barta Klaudia és Cseresznye Éva-Viktória munkáját, akik társasjáték formájában ismertetik a gyermekjogokat óvodások számára.

Az egyik legérdekesebb feladatot Nagy Erika, második évfolyamos diák készítette: szabadulószobát alkotott, ahol a szabadulni akaró versenyzők játékos formában, érdekes feladatok segítségével ismerkedhettek meg a gyermekek jogaival. Ha valaki szeretné kipróbálni magát ebben a feladatban, akkor ezen a linken elérhető:

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSd3YFRCWLWqrIh7r_XhVOYdsiUHveB0v11AFHNvH33EjbBpuA/viewform

Elmondhatjuk, hogy diákjaink igazán kreatív feladatokkal hívták fel a figyelmet a gyermekek jogaira, melyeknek tiszteletben tartása nemcsak a szülők és az óvodapedagógusok, hanem minden embernek kötelessége.

 

Pap Lilianna : Jogomban áll…

Hazafelé az oviból anyának elmondtam,

hiába kicsi vagyok, jogom nekem is van.

Anya helyeselve nagyokat bólintott,

örült, hogy az óvónéni megint csak okított

Miről beszélt óvónéni?

-kérdezte kíváncsian.

Arról, hogy tudnunk kell,

mi áll a jogunkban.

Jogomban áll repetázni,

ha kedvencemet főzted,

jogomban áll veled lenni

nem vesznek el tőled.

Jogomban áll megpihenni,

néha én is elfáradok,

de arra hogy ne ébressz fel

mikor jön apa, okot nem adok.

Jogomban áll még, hogy egészséges legyek,

de hogy szurit kapjak,

az csak végső eset.

Jogom van egyenlőséghez,

a többiekkel egy szinten,

nem csak Gizi kaphat lila lapot,

ha nekem is pont az kell.

Jogom van a szeretethez,

legyen nagy a szíved,

ha majd megnövök,

úgy is beleférjek.

 

Horváth Gabriella