Новини

День пам’яті жертв Голодомору

Щороку, в четверту суботу листопада, в Україні та й в усьому світі вшановують День пам’яті жертв Голодомору,  одного з найтрагічніших періодів в історії України ХХ-го століття,  свідомого знищення українського народу, його ідентичності та права на свободу..

Український народ пережив три голодомори: у 1921-1923, 1932-1933 та 1946-1947 роках. Найстрашнішим в історії був голод 1932-1933 років, відомий як  акт геноциду сталінського режиму.

Голодомору передували примусова колективізація сільського господарства, пограбування селян і кампанія примусових хлібозаготівель. 22 місяці терору в Україні були свідомою політикою сталінського керівництва.

Прямі втрати від голоду оцінюються від 6,5-7 мільйонів до 10 мільйонів осіб, з яких 3 мільйони – діти.

Для збереження пам’яті про страждання тисяч людей в Україні споруджено меморіальні пам’ятники на вшанування  невинних жертв тоталітарного режиму.

У День пам’яті жертв Голодомору мільйони людей запалюють свічки і покладають вінки до меморіалів, вшановуючи тих, хто загинув під час Голодомору.

У  Фаховому коледжі ЗУІ ім. Ф. Ракоці ІІ в мультифункційному секторі бібліотеки ім. Опацоі Чере Яноша підготували фото- та книжкову виставку під назвою «Запали свічку!»

Пам’ятаємо, щоб жити…

Вечір поезії

30 вересня 2024 року у Фаховому коледжі ЗУІ ім. Ф. Ракоці відбувся тематичний  захід «Мій улюблений вірш: вірші про кохання та дружбу».
У приміщенні мультифункційного сектору бібліотеки ім. Опацоі Чере Яноша зібралися здобувачі освіти – автори поезій, декламатори й слухачі. Присутні на вечорі розповідали свої історії, ділилися життєвим досвідом, описували свої думки та переживання. Кожен мав право вибору: читати улюблені вірші чи декламувати їх напам’ять, або просто послухати вірші відомих поетів. На вечорі декламували поезії невідомих авторів, а також поетичні твори, які є взірцями інтимної лірики, це вірші Йожефа Аттіла: «З чистим серцем», Ендре Аді: «Я хотів би, щоб мене любили», Шандора Петефі: «Як тебе назвати», «Я буду деревом, якщо…», «О, кохання»: Міклоша Радноті: «Дощить, дощить, висихає», Петера Мюллера  «В ту мить», Дьюли Югаша «Добре відчувати».

Автори віршів представили на розсуд публіки власні вірші про дружбу та перше кохання.

Тематична книжкова виставка
до Дня пам’яті Чорнобильської трагедії

В історії українського народу чимало скорботних дат, спогад про які пронизує серце гострим болем. Одна з них — 26 квітня 1986 року, коли над квітучим Поліссям здійнявся в нічне небо зловісний вогонь радіаційного вибуху. Майже в центрі Європи сталася аварія, яку обґрунтовано вважають найжахливішою трагедією в історії людства, найбільшою в світі техногенною і екологічною катастрофою.

Ця трагедія забрала життя багатьох людей, завдала шкоди здоров’ю мільйонів українців. Наслідки чорнобильської трагедії ще сотні літ відчуватимуть на собі майбутні покоління.

Десятки тисяч людей були відселені протягом кількох днів після пожежі на Чорнобильській АЕС, ще тисячі покинули рідні місця протягом наступних десяти років. Коли звідси виїжджали люди, час тут зупинявся – посеред вулиць ростуть дерева, поміж будинками вільно ходять звірі, а все зроблене людиною, занепадає. Чорнобильську зону створили 27 квітня – наступного дня після того, як стався вибух на четвертому реакторі ЧАЕС. На мапі  накресли коло 30-кілометрового радіусу, а всі, хто потрапив у 10-ти кілометрову зону, мали назавжди залишити свої домівки. Територія відчуження – це 2600 квадратних кілометрів землі, яка була забруднена радіонуклідами, які ще сотні років створюватимуть високий радіаційний фон.

Сьогодні Чорнобиль для нас — це майже три з половиною мільйонів постраждалих від катастрофи та її наслідків.

26 квітня щороку нагадує нам про жахливі наслідки людської помилки і вплив техногенних катастроф на життя людей.

Нехай спогади про цю подію стануть нагадуванням про важливість безпеки та екологічної свідомості. Важливо пам’ятати про тих, хто постраждав, і робити все можливе, щоб запобігти повторенню подібних трагедій у майбутньому.

До 38-ої роковини Чорнобильської трагедії у Фаховому коледжі в  мультифункційному секторі бібліотеки ім. Опацоі Чере Яноша підготували тематичну виставку «Чорна трагедія на квітучій землі».

Книжкова виставка «Шевченко – художник»

9 березня минає 210- та річниця від дня народження Тараса Григоровича Шевченка. Життя Великого Кобзаря є прикладом свідомого вибору людини, яка обрала нелегку, сповнену випробувань і боротьби дорогу служіння українському народові. Вся творчість Тараса Шевченка пронизана палкою любов’ю до рідної землі. Його думи та полум’яне слово відображали прагнення українців до кращої долі. Великий Кобзар став знаковою особистістю не лише української, а й світової літератури, здобувши право на безсмертя. Тому навіть через віки прибуває джерело людської шани та поваги до нього.

Тарас Шевченко був людиною універсальних обдарувань та інтересів, геніально оперував і словом, і пензлем. Талант художника проявився в Шевченка значно раніше, ніж талант поета. Якщо перші літературні спроби припадають на 1836–1837 роки, то найбільш ранній малюнок, що дійшов до нас, «Погруддя жінки», датований 1830 роком. Із цієї юнацької роботи й розпочалася його творчість як художника.

За час навчання в Академії мистецтв Шевченка тричі нагороджують срібною, а потім золотою медалями за малюнки з натури та живописні твори. Одна з відзначених картин — «Хлопець-жебрак, що дає хліб собаці» (1840) — не збереглася до наших днів. Невідома доля і іншої відзначеної картини під назвою «Циганка-ворожка» (1841), донині зберігся лише акварельний малюнок під цією назвою.

Під час подорожі любов до рідного краю наштовхнула його на створення цілої серії під назвою «Живописна Україна» — альбому офортів, на яких відображено історичні місця, побут і природу країни.

До наших днів збереглося 835 живописних і графічних творів Тараса Шевченка, ще понад 278 втрачено і досі не знайдено. За жанрами — це портрети, композиційні та міфологічні, історичні та побутові теми, архітектурні пейзажі й краєвиди.

Із нагоди 210-ї річниці від дня народження Тараса Шевченка у мультифункціональному секторі бібліотеки ім. Опацоі Чере Яноша  підготували тематичну книжкову виставку «Шевченко – художник», яку можна відвідати до кінця березня.

Любіть і плекайте рідну мову

Щороку 21 лютого по всьому світу святкують Міжнародний день рідної мови. У Фаховому коледжі в  мультифункційному секторі бібліотеки ім. Опацоі Чере Яноша до Міжнародного дня рідної мови підготували книжкову виставку та інтерактивну тематичну презентацію.. Упродовж тижня здобувачі освіти матимуть можливість переглянути презентацію та ознайомитися з новими надходженнями  навчальної літератури до бібліотечного фонду. .

Для кожної людини її мова – найкраща й найдорожча. Мова – неоціненний скарб народу, найголовніший літопис його життя. Щоб оволодіти цим скарбом, людина мусить постійно докладати зусиль, усвідомлюючи, що існує складна наука про рідну мову.

Олесь Гончар, видатний український письменник, стверджував:«Мова для нас, українців, – це не тільки засіб спілкування. За сучасних обставин вона щось значно більше! Для нас мова – це й пам’ять, і честь, і гідність; для народу нашого мова – це саме життя».

Кожен із народів нашої планети має свою рідну, унікальну і неповторну мову. Мова – то краса нашого життя – наше майбутнє. Рідне слово – невмируще джерело, з якого ми пізнаємо навколишній світ, свою родину, свій народ.

Любіть рідну мову

Мова — краса спілкування,
Мова — як сонце ясне,
Мова — то предків надбання,
Мова — багатство моє.
Мова — то чиста криниця,
Де б’є, мов сльоза, джерело,
Мова — це наша світлиця,
Вона як добірне зерно.
Мова — державна перлина,
Нею завжди дорожіть:
Без мови немає країни —
Мову, як матір, любіть!

(Федір Пантов)

 

Про мультифункціональний сектор бібліотеки ЗУІ

У січні 2024 року завершено трансформацію  мультифункціонального сектору, який є в структурі бібліотеки імені Опацої Чере Яноша.

У мультифункціональному секторі бібліотеки імені Опацої Чере Яноша. сформовано книжковий фонд, який нараховує понад 1500 книг сучасної науково-популярної та художньої літератури.

Відділ бібліотеки ЗУІ є багатофункціональним, здобувачі освіти Фахового коледжу мають можливість використовувати його як читальну залу та  абонементний відділ. Приміщення обладнано комп’ютерами з вільним і постійним доступом до  цифрових баз даних бібліотеки імені Опацої Чере Яноша, що надає можливість виконувати домашні завдання, готуватися до практичних занять, користуватися електронними підручниками та іншими джерелами інформації в мережі Інтернет.

День угорської культури: святкуємо день народження нашої молитви

Щороку 22 січня, починаючи з  1989 року відзначається День угорської культури. Саме в цей день у 1823 році в Сатмарчеке Ференц Келчеї закінчив писати свою поему «Гімн», в якій зобразив реальні історичні події, що відбулися в час «бурхливих століть угорського народу». Ідея святкування цього дня належить  піаністу Арпаду Фасангу у 1985 році, за  його словами, «цей день також підходить для того, щоб усвідомити, що ми можемо черпати тисячолітню спадщину і маємо чим пишатися, адже цей народ багато дав культурі Європи та світу. Ця спадщина дає прожиток, нею можна керувати, а також вона може допомогти вирішити сьогоднішні проблеми».  По всьому світу угорці у День угорської культури вшановують свої культурні цінності.

Життя, світогляд, приналежність і місце угорського народу у світі відображено в нашій культурі. Наша культура засвідчує наше походження та підтверджує існування. У День угорської культури угорці всього світу згадують і пропагують культурні цінності. У мультифункціональному  секторі бібліотеки імені Опацої Чере Яноша для здобувачів фахової передвищої освіти з нагоди Дня угорської культури підготовлено тематичну книжкову виставку.

День Соборності України

День Соборності України – це державне свято України, яке відзначають щороку 22 січня в день проголошення Акту Злуки Української Народної Республіки й Західноукраїнської Народної Республіки, яке відбулося в 1919 році на Софійському майдані в Києві.

Офіційно День Соборності України відзначають із 1999 року, враховуючи велике політичне та історичне значення об’єднання Української Народної Республіки і Західноукраїнської Народної Республіки для утворення єдиної української держави.

Ідея соборності України була і залишається базовою національною цінністю українців.  Соборність невіддільна від суверенітету й реальної незалежності народу –  фундаменту побудови демократичної держави, є запорукою виживання й існування нації.

Гасло до відзначення Дня Соборності – 2024: «Наша єдність – наша зброя».

22 січня 2024 року в мультифункціональному секторі бібліотеки імені Яноша Апацая Чере з нагоди Дня Соборності України презентували тематичну книжкову виставку, експонати якої описували дві рівнозначні за вагомістю події української історії: проголошення незалежності Української Народної Республіки й Акт Злуки українських земель.

Дні Ноймана 2023

У Фаховому коледжі ЗУІ ім. Ф. Ракоці ІІ традиційно щорічно в листопаді проводяться Дні Ноймана.

Книжкову виставку про життєвий шлях відомих угорських та українських учених і наукові досягнення  з природознавства, математики та інформатики було сформовано в мультифункціональному секторі бібліотеки імені Опацоі Чере Яноша. Здобувачі освіти, зацікавлені в участі у пошуково-пізнавальних  дослідженнях, мали можливість переглянути у обговорити пізнавальну презентацію.

 

До 250- річчя Міхая Вітеза Чоконая

250-річчя від дня народження Міхая Вітеза Чоконая відзначили у Фаховому коледжі Закарпатського угорського інституту ім.Ф.Ракоці ІІ.  Серед низки заходів  у бібліотечному секторі  коледжу було організовано тематичну книжкову виставку.

17 листопада 1773 року в місті Дебрецен народився видатний угорський письменник, поет і перекладач доби Просвітництва Міхай Вітез Чоконаі, який ще за життя став легендою. Міхая Вітеза Чоконаі вважають новатором змісту та форми угорської поезії. Знавець і носій кількох мов (латини, грецької, німецької, французької, італійської, іспанської), автор-експериментатор, який спробував усі жанри поезії – від пісні до оди, від випадкових віршів до гострої студентської поезії, до інтимної ліри рококо до п’єс, комічного епосу, філософських поем – він творив у багатьох жанрах. Міхай Вітез Чоконай жив у епоху піднесення соціально-культурного життя, змін і реформації В Західній Європі. Просвітники вірили в перетворюючу силу людського розуму та освіти, оскільки вважали, що розумна людина здатна змінити світ.

Створення бібліотеки-філії

У Фаховому коледжі ЗУІ ім. Ф. Ракоці ІІ відбувається перетворення відділу підручникої бібліотеки на бібліотеку-філію.

Цей процес означає, що в бібліотеці ім. Опацоі Чера Яноша будуть всі види книг: спеціалізована література, наукова література та художня література, на додаток до підручників.

Повна реконструкція складу запланована на кінець листопада.

Про  мультифункціональний  сектор бібліотеки імені Опацої Чере Яноша

Завершено перший етап процесу трансформації мультифункціонального  бібліотечного сектору бібліотеки імені Опацої Чере Яноша, який функціонує у  Фаховому коледжі імені ЗУІ ім. Ф. Ракоці ІІ. Враховуючи специфіку коледжу, як закладу фахової передвищої освіти, було проведено ревізію навчальних підручників, посібників та художньої літератури та здійснено відповідну класифікацію бібліотечного фонду.

У зв’язку з потребою постійного оновлення бібліотечного фонду відповідно до ліцензійних й акредитаційних вимог щодо навчального забезпечення освітнього процесу на рівні фахової передвищої освіти, планова утилізація навчальних підручників та посібників повинна відбуватися регулярно. Утилізація частини книжкового фонду є важливою частиною в організації роботи бібліотеки.

Списання книг із бібліотечного фонду передбачає проведення кількох етапів:

  • встановлення фактів непридатності для користування та фізичного зношення книжок;
  • визначення невідповідності навчальних підручників рекомендаціям і державним вимогам (застарілість за змістом);
  • оформлення документів на списання з дотриманням відповідних інструкцій та правил користування бібліотекою

Під час ревізії фонду було розглянуто понад 5 000 книг.

Наступним етапом трансформації бібліотечного сектору стане тематичне поповнення бібліотечного фонду.

Бібліотечно-інформаційні дні

Бібліотека “Опацої Чере Янош” Закарпатського угорського інституту ім. Ференца Ракоці ІІ з 20 вересня по 26 жовтня проводитиме інформаційні дні для студентів закладу.

Під час інструктажу слухачі матимуть змогу навчитися основним прийомам пошуку інформації та її практичного використання на персональному комп’ютері, ноутбуці чи мобільному пристрої. Крім того, студенти дізнаються про типи цифрових баз даних, доступних в установі, та відомості про те, як використовувати та переміщатися між різними типами баз даних на ПК і мобільних пристроях.

На цих заходах студенти отримають знання про те, як користуватися онлайн-каталогом бібліотеки та здійснювати в ньому цільовий пошук. Більше того, студенти старших курсів отримують допомогу в написанні курсових і дипломних робіт.

На першому брифінгу присутніх привітала Самборовскі-Нодь Ібоя, директорша  бібліотеки.

«Суть нашого інформаційного дня полягає в тому, щоб спробувати повернути наших студентів до бібліотеки, так як для нас як для кожного навчального закладу важливим є   те, щоб наші студенти знали про можливості з яких вони можуть отримати наукову інформацію» – наголосила директорша.

Наразі бібліотека нашого закладу реорганізовується. Сподіваємося, що студенти із задоволенням скористаються наданими їм можливостями.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial