A 2020-as Neumann napok a digitális térben

Neumann János, magyar születésű matematikus sok más kutatása és felfedezése mellett a számítógép elvi alapjainak lefektetésével vált ismertté. A II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola Szakgimnáziumában az Alkalmazott matematika szakon is fontosnak tartjuk a matematikai-informatikai-fizikai tantárgyak népszerűsítését. Biztosak vagyunk abban, hogy a mai korban a jártasság ezen területeken igen fontos. Sokan úgy gondolkodnak, hogy a matek vagy fizika csak néhány ember kiváltsága, az informatikából pedig elég, ha elboldogulunk az internetes keresőkkel és megmaradunk a felhasználó szinten. A szakgimnázium tanárai igyekeznek bemutatni azt, hogy a természettudományok, az algoritmikus gondolkodás, az alkalmazott matematikai szemlélet szerves része a mai kor gondolkodásának, elengedhetetlenek ahhoz, hogy sikeresek lehessenek fiataljaink. Mindezek népszerűsítése céljából már több éve novemberben megszervezésre kerülnek intézményünkben a Neumann napok, idén 2020. november 09-13-a között. Sajnos a koronavírus-fertőzés terjedése miatt át kellet állnunk a távoktatásra (mellesleg, erre sem lenne lehetőség, a számítástechnika, és annak háttért biztosító matematika és fizika eredményei nélkül). Így ebben a tanévben Bátyi András, Makó Pál, Márku Sándor, Nagy Tibor, Simon Lénárd, Szocska József és Szilágyi Lajos, az Alkalmazott matematika szakbizottság tanárai úgy döntöttek, hogy a Neumann napokat a digitális térben szervezik meg.

Eseményekben gazdag programot sikerült összeállítani, amelyek között volt komoly szakmai konferencia és könnyed virtuális kihívás, feladat egyaránt.

Az AM I. és AM II. diákjainak a „Többet ésszel, mint erővel”–challenge, azaz kihívást kellet teljesíteni: fizikai és informatikai feladatok megoldása otthoni körülmények között és azok számítógépes feldolgozása. Mindkét csoportnak be kellett küldenie az otthon készített kisvideókat és szelfiket a kapott challenge-ről.

Az elsősök otthoni eszközökkel, mobilos stopper, evőkanál, cérna és, természetesen, néhány fizikai képlet alkalmazásával megmérték a szabadesés gyorsulását. Némi excelezés után mindenki beküldte az erre a célra létrehozott drive felületre a kapott eredményeket. A legprecízebb kísérletezőnek  Izaj Melissza és Ilosvay Sámuel bizonyult, aki századpontossággal megállapította a jól ismert 9,8 m/s2 értéket. Érdekességképp, volt, akinek a 25 fölötti eredménye olyan lett, mintha a Jupiteren végezte volna a kísérletét. Ki tudja, talán közben egy kis űrutazás is történt.

A másodikosoknak az elektromos áram témaköri ismeretüket, word-ös készségeiket és minden fantáziájukat be kellett vetni, hogy a számítógépen létrehozzanak egy robotot. Végül Hapák Alexandra, Kántor Kamilla és Nagy Noémi végeztek a versenymezőny élén a word-robotikában. Makó Pált tanár úr, a két évfolyam feladatainak az ötletgazdája, és Márku Sándor tanár úr koordinálták a challenge digitális rögzítését.

Szerdán egy nagyon sikeres tudományos diákkonferencián vehetett részt az Alkalmazott matematika szak minden hallgatója. A negyedik évfolyamos Nagy Mónika, Tóth Vivien, Sárközi Erik, Simon István, Svec Antal és Szabó Bettina az évfolyammunka keretiben elkészített programtermékeiket mutatták be igen színvonalas kiselőadásokban. Annak ellenére, hogy a virtuális térben zajlott a konferencia, mégis a különleges és igazán egyedi, az előadók komoly szakmaiságát  is bizonyító  prezentációk lekötötték minden becsatlakozott résztvevő figyelmét. Gratulálunk a diákoknak és felkészítő tanáraiknak: Makó Pálnak, Simon Lénárdnak és Szocska Józsefnek. A konferencia keretei és az online kapcsolat lehetővé tette azt is, hogy az első három évfolyam diákjai kérdéseket tegyenek fel az előadóknak. A konferenciával szerettük volna ösztönözni mindenkit arra, hogy merjenek nagyokat álmodni, legyenek készek a kitartó munkára, mert az mindenképpen meghozza az eredményt. És, nem mellesleg, az is célunk volt, hogy nyilvánosságot kapjon diákjaink tehetsége, illetve az alsóbb évfolyamokon tanuló diákok ötleteket nyerjenek, milyen irányban lehet elindulni az önképzés terén, továbbá lássak azt a szintet, aminek elérése felé lehet törekedni.

Pénteken egy újabb cyber-találkozóra került sor. Ezúttal Bátyi András tanár úr szervezésében online formában megrendezésre került a szakunkon az első Karrier nap. Egykori végzőseinkkel szerveztünk beszélgetést jelenlegi diákjaink részére, akik elmesélték élményeiket itteni tanulmányaikkal kapcsolatban is, de a legfontosabb az volt, hogy a továbbtanulás és már a főiskolai évek alatt elkezdődő tudatos és eredményes karrierépítés tanulságait is megosztották a hallgatósággal. Az első kibocsátásból Baksa Adrien, Buda Krisztián, Himinec Kálmán, Ilosvay Áron, Juhász Tamás, Palinszky Alexandra és Tóth Ferenc, a második kibocsátásból Fejes Alex és Szimeonov Viktória vettek részt ezen az alkalmon. Igen hasznos tanácsokkal látták el a mostani diákokat;  értékes hozadéka lehet a konferenciának az is, miszerint az alkalmazott matematika szak kiváló lehetőség és alap egy sikeres és hasznos karrierhez, természetesen ehhez elengedhetetlen a kitartó munka, a profizmusra való törekvés, a készség az új megismerésére és elsajátítására. Mindkét konferenciát megtisztelte jelenlétével dr. Soós Katalin, intézményünk igazgatója.

A Neumann napokat azzal szerettük volna még színesebbé tenni, hogy ebben az évben is az intézmény minden diákját igyekszünk bevonni valamilyen módon a programsorozatba. Idén két feladatot tűztünk ki, amelyekben bárki szabadon részt vehetett. A szakgimnázium diákjai a Kockások és csíkosok fotó-pályázat felhívása alapján elkészíthettek egy mértani alakzatok ihlette kreatív csoportképet. Ezt a feladatot Nagy Tibor tanár úr koordinálta. Több igen ötletes és jól összeállított kompozíció készült el, ezek között a legjobbak és legeredetibbek az AM III., OP II., OP III., SZ III. csoportoké lett. És még egy nyílt program került közzétételre: a Posztolj MIF-t – magyar matematika-informatika-fizika-i tudománytörténeti érdekességek megosztása közösségi hálón felhívást Bátyi András tanár úr koordinálta. A cél az volt, hogy minél többen tegyenek közzé ilyen jellegű bejegyzéseket, gyűjtsenek kedveléseket, ezzel is népszerűsítve szakunk kedvenc tárgyait. Sajnos erre a felhívásra kevesebben reagáltak, de örülünk, hogy voltak, akik vették a bátorságot, és most MIF-t terjesztettek a világhálón. A legeredményesebb begyűjtő a 10 résztvevőből végül Orbán Attila lett az AM II. csoportból 97 like-al.

Az idei, 2020-as Neumann napok eseményei tehát a digitális térben zajlottak. Köszönet minden diáknak, akik igyekezett aktívan részt venni a programokban, minden tanárnak, akik ötleteikkel, szervezői munkájukkal érték el azt, hogy összeségében egy érdekes és tartalmas eseménysorozatot sikerült megszervezni. És a főiskolának köszönhetően majd a megérdemelt jutalmak sem maradnak el.

Mindenkinek jó egészséget, vigyázzunk magunka. És ne feledjük: a MIF fejleszt, csak élni kell vele. Sőt, még gyógyít is 🙂