Újra színházban a Szakgimnázium diákjai

A II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola Szakgimnáziumában fontosnak tartjuk, hogy diákjaink közel kerüljenek a kultúra világához is. Évente többször is közös színházlátogatáson vehetnek részt tanítványaink. Sok diák a nálunk töltött iskolás évei alatt jut el először színházba. Ha sikerül megszerettetni vele a színházlátogatást, akkor későbbi élete során is vágyik majd arra a katartikus élményre, amelyet csak ott élhet meg. Valljuk: „A színház olyan értéket képvisel, mint egy iskola, hiszen nemzedékek nőnek fel benne, akik később színházbarátok lesznek. Ez nemcsak azt jelenti, hogy előadást néznek, hanem azt, hogy kulturált emberekké válnak.”

A 2020 márciusa tartó világjárvány megakadályozta, hogy diákjaink eljussanak a színházba.

Ám 2020. október 5-6-án három csoportnak is sikerült részt vennie a Kárpátaljai Megyei Magyar Drámai Színház Klamm háborúja című előadásán, melyet Novák János, a Kolibri Gyermek- és Ifjúsági Színház igazgatója rendezett. Az előadásra érkező diákok egy osztályteremben találták magukat, ahová becsengő után megérkezett az órára Klamm tanár úr, akit Kacsur András, a Kárpátaljai Megyei Magyar Drámai Színház igazgatója alakított.

A színész kiválóan mély átéléssel alakította a keserű életű némettanárt, arra késztette a diákokat, hogy elgondolkodjanak azon, vajon hol ronthatta el az életét olyannyira, hogy végül pisztolyhoz nyúlt.

2020. október 20-án az óvodapedagógia szak mindhárom évfolyama tekinthette meg az Időfonal című előadást. A beregi szőttessel díszített csodálatos ruhakollekciókat láthattak diákjaink a színpadon, miközben észrevétlenül megelevenedtek a kárpátaljai magyar történelem legfontosabb alakjai, pillanatai, s a beregszászi színészek megidézték a helytörténeti legendák és mondák által őrzött eseményeket.

Az előadásokat követően műhelymunka keretében a színészek irányításával dolgozták fel a látottakat a fiatal nézők. Ezek hozzájárultak a diákjaink ítélőképességének, vitakultúrájának, identitástudatának fejlesztéséhez. Jobban magukénak érzik az adott előadást, s jártasságot szerezhetnek a színházi jelek értelmezésében.

Köszönettel tartozunk a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskolának az anyagi támogatásért, melynek köszönhetően a színházjegy 50 %-át kellett a diákoknak saját költségből fedezni.