Híresség az iskolánkban

2018. május 2-án a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola Felsőfokú Szakképzési Intézet I., II. és III. évfolyamos óvodapedagógia szakos diákjai egy rendhagyó irodalomóra keretein belül találkozhattak Weinrauch Katalinnal, a kárpátaljai gyermekirodalom kiemelkedő költő- és írónőjével.

Igazi élmény volt a találkozás. A költőnő kedves mosollyal az arcán lépett be az ajtón. A foglalkozás kezdetén azzal igyekeztünk kedveskedni díszvendégünknek, hogy az általa írt verseket adott elő néhány diákunk. Öröm volt hallani a dicsérő szavait és látni arcán a meghatottságot.

A beszélgetés további részében figyelemmel hallgattuk őt. Megtudtuk, hogyan kezdett el foglalkozni a költészettel és az írással. Mesélt arról a harmadikos kisdiákról, kinek szüksége volt egy versre, hogy indulhasson a szavalóversenyen, de nem találtak számára megfelelőt. Ekkor ragadott tollat ő maga, s megírta első versét. A vers nagy sikert aratott, hiszen a kislány I. helyet ért el. Itt kezdődött költői pályája.

Sok-sok izgalmas dologról mesélt még. Weinrauch Karalin több kötetét is elhozta bemutatni. Hallhattuk a költőnő előadásában gyerekeknek szánt verseit, melyek nekünk, leendő óvodapedagógusoknak igen hasznosnak bizonyultak.

Díszvendégünk boldogan mesélt kisunokájáról, Picurról, ahogyan ő becézi. Öröm volt hallgatni, hogy milyen nagy hatást gyakorol rá. Megtudtuk, hogy a Tündérlesen című kötete borítóját a kisunokája rajza díszíti, magát a címadó verset pedig hozzá írta.

Gyermekeknek szánt verseit mi is szórakoztatónak találtuk. A költőnő még egy játékkal is igyekezett mosolyt csalni arcunkra, nagy sikerrel. Egy kicsit újra gyereknek érezhettük magunkat. A beszélgetés végén kérdéseket intézhettünk a költőnőhöz, illetve megvásárolhattuk legújabb kötetét:Az én titkoss naplóm, melyet dedikált is.

Az írónővel való találkozás ráébresztett bennünket arra, hogy minden magyar ember feladata művelni a magyar irodalmat. Akár költő, akár csak átlagos ember. Hiszen egy szülő már azzal is e nemes feladatot végzi, ha gyermekének magyar mesét olvas, vagy magyar mondókát tanít. A magyar irodalom igazi kincs a nemzet számára. Büszkék lehetünk arra, hogy egy ilyen kiváló magyar gyermekirodalmárt a magunkénak tudhatunk, mint Weinrauch Katalin.

A foglalkozás minden perce csupa móka és kacagás volt. Mindemellett szellemileg is fejlődhettünk. A költőnő nem csak tehetségével, de kedvességével is mély benyomást tett ránk.

Ezúton szeretnék köszönetet nyilvánítani iskolánk diákjai nevében, hogy megtisztelt minket jelenlétével a költőnő. Meleg szeretettel várjuk vissza iskolánkba!

Szabad Tamara-Cintia

Óvodapedagógia I/2